A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 243

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variables should be assigned by reference

Filename: core/Controller.php

Line Number: 51

A PHP Error was encountered

Severity: 8192

Message: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; CI_DB_driver has a deprecated constructor

Filename: database/DB_driver.php

Line Number: 31

Spa102 • okolica

Okolica / atrakcje

Wybrzeże Zachodnie - Spa & Wellness
Wybrzeże Zachodnie stanowi jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w miesiącach wakacyjnych, jednak coraz większym uznaniem cieszy się również poza sezonem.
Szerokie, czyste plaże z jasnym, drobnym piaskiem sąsiadują z wydmami, lasami i wysokimi klifami.  W powietrzu unosi się zapach jodu, a nad rozlewiskami szybuje orzeł bielik.  Na uwagę zasługuje nie tylko urozmaicona przyroda, ale również interesująca historia regionu. W architekturze okolicznych miast i miasteczek można odnaleźć liczne wpływy przenikających się kultur: słowiańskiej, germańskiej i skandynawskiej. Nie zawiodą się ci, którzy zechcą poznać choć cząstkę regionalnego dziedzictwa.

Atrakcje
• Dla aktywnych
• Wycieczki
• Kamień Pomorski
• Kołobrzeg
• Międzyzdroje
• Niechorze
• Szczecin
• Trzebiatów
• Trzęsacz
• Świnoujście


Dla aktywnych - Sport i zabawa

Nordic Walking
Jest to najbardziej naturalna aktywność poprzez użycie specjalnie zaprojektowanych kijów. Można uprawiać Nordic Walking w każdym klimacie, w dowolnym terenie, na wszystkich nawierzchniach.
Nasza odnowa biologiczna oferuje wypożyczenie kijków do samodzielnej wędrówki, jak również umożliwia bardziej profesjonalny trening pod okiem profesjonalnego instruktora.

Jazda Konna
Atrakcją, szczególnie dla dzieci, jest możliwość dosiadania wierzchowca i spróbowania swoich sił na końskim siodle. Na wybrzeżu jest kilka miejsc, gdzie można wypoczywać w ten sposób. Jest to dogodna propozycja zarówno dla uprawiających jazdę konną, jak tych, którzy chcieliby zaszczepić w sobie zamiłowanie do tego sportu. Rewal (9 km), Trzęsacz (5 km), Redliny (12 km), Wrzosowo (18 km) oferują między innymi:
• jazdę konną na padoku i ujeżdżalni
• wyjazdy w teren
• przejażdżkę bryczką (max 8 osób)
• kulig (max 8 osób)

Wycieczki rowerowe
Ciekawa okolica oraz chęć uprawiania lekkiego sportu sprzyjają wycieczkom rowerowym. W naszej ofercie znajduje się również wypożyczalnia rowerów.

Spacery & Jogging
Zarówno las jak i plaża są dogodnymi miejscami na krótki spacer, dłuższą wędrówkę lub jogging. Zmierzając w kierunku wschodnim dotrzeć można do Rewala, następnie odwiedzić znany na wybrzeżu Trzęsacz..., z kolei w kierunku zachodnim znajduje się Łukęcin, Dziwnówek, Dziwnów...

Golf
Dla miłośników tego rodzaju wypoczynku proponujemy skorzystać z pola golfowego w Kołczewie, należącego do "Amber Balic Golf Club", oddalonego o 22 km od Pobierowa. Na terenie zajmującym powierzchnię 66 ha znajduje się:
• pole golfowe klasy mistrzowskiej "Amber" z 18 dołkami Par 72,
• 9-dołkowe pole golfowe "Baltic" Par 28,
• pole treningowe (Driving Range),
• Chipping Area,
• Pitching Area,
• 2 Putting Greens.

Kort tenisowy
Z otwartej przestrzeni kortów przy dobrej pogodzie można skorzystać zarówno w Pobierowie, jak i w Rewalu oddalonym o 9 km od naszego obiektu. Tam też istnieje możliwość zagrania na hali, gdyby temperatura i aura zewnętrzna nie sprzyjały.


Wycieczki po okolicy

Kolejka Wąskotorowa
W letnie weekendy ciuchcia retro kursuje na trasie Gryfice–Trzęsacz–Rewal–Niechorze. Grupy zorganizowane mogą wynająć stary parowóz z wagonikami i pojechać na wybraną trasę.
W Gryficach znajduje się Muzeum Kolei Wąskotorowej, w którym znajdują się zabytkowe parowozy oraz tabor.

Jezioro Turkusowe
Jezioro Turkusowe, zwane także jeziorem Szmaragdowym, zaliczane jest do najpiękniejszych jezior Wolińskiego Parku Narodowego. Położone jest na wyspie Wolin, we wsi Wapnica.
Jezioro swoją nazwę zawdzięcza turkusowemu kolorowi wody, która nadaje mu niepowtarzalny charakter i jednocześnie stanowi magnez przyciągający niezliczone rzesze turystów. Ta bajeczna turkusowa barwa powstaje na skutek odbicia promieni świetlnych od wody zawierającej związki wapnia oraz białego wapiennego dna jeziora, będącego pozostałością po działającej tu do lat 50-tych odkrywkowej kopalni kredy.
Jezioro Turkusowe otoczone jest licznymi wzniesieniami Lubińsko – Wapnickimi, porośniętymi lasem oraz śródziemnomorską roślinnością. Na jednym z tych wzniesień zwanym Piaskowa Góra znajduje się punkt widokowy, z którego rozciąga się przepiękny widok na jezioro oraz malowniczo położoną Wapnicę i Lubin.

Punkt Widokowy - Wzgórze Gosań
Punkt widokowy jest jedną z atrakcji Międzyzdrojów cieszących się wśród turystów dużą popularnością. Góra Gosań (95 m n.p.m.) to najwyższe wzniesienie polskiego wybrzeża i jednocześnie jeden z ładniejszych krajobrazowo jego fragmentów. Zdobycie usytuowanego na terenie Wolińskiego Parku Narodowego wzgórza nie należy do rzeczy trudnych, niemniej wejście na szczyt może wywołać zadyszkę nawet u doświadczonego turysty. Warto podjąć to małe wyzwanie, aby podziwiać najcenniejsze walory przyrodnicze Parku. Prawdziwą nagrodę stanowi natomiast wspaniały i zadziwiający widok ukazujący rozległą panoramę Zatoki Pomorskiej.

Rezerwat Żubrów
Zagroda pokazowa zajmuje powierzchnię 28 ha., oprócz żubrów są tu: dziki, sarny, bieliki...  Rezerwat, jako obiekt dydaktyczno-turystyczny został utworzony w 1976 roku. Przy ogrodzeniu ustawiono taras widokowy. Obecnie większość zwierząt żyjąca na terenie żubrowiska tu właśnie się urodziła. Ze względu na ubogie możliwości pokarmowe wolińskich borów i buczyn, żubry muszą przebywać w hodowli zamkniętej.

Rejsy po Zatoce i Morzu
Statkiem pirackim po Zalewie Kamieńskim oraz w morze proponuje przystań w Dziwnowie, zaledwie 7 km od Pobierowa.
Rejsy organizowane są w zasadzie w okresie wakacyjnym, jednak w przypadku zorganizowanej grupy również poza sezonem. Wycieczka statkiem po zalewie trwa około 40 min, odbywa się na trasie Dziwnów - Kamień Pomorski, z możliwością powrotu tym samym kursem lub też późniejszym. Proponujemy również rejsy w morze statkiem pirackim Korsarz trwające około 2,5 godziny.


Kamień Pomorski; 24km
Położony jest nad brzegiem Zalewu Kamieńskiego, a oddalony od Morza Bałtyckiego o 8 km. Posiada źródła solankowe oraz pokłady borowiny, co z kolei doprowadziło do rozwoju lecznictwa uzdrowiskowego.

Warto zwiedzić i zobaczyć
Brama Wolińska i Wieża Piastowska
mieszcząca Muzeum Kamieni.
Bazylika romańsko-gotycka
Granitowo-ceglana bazylika romańsko-gotycka pw. św. Jana Chrzciciela z przełomu XII/XIII w., wewnątrz Katedry króluje barok, na uwagę szczególną zasługują organy wybudowane w latach 1669-1672 zawierające ponad 2500 piszczałek oraz 47 głosów melodycznych. Koncerty organowe w kamieńskiej katedrze zainaugurowano w czerwcu 1964 r., a rok później odbył się I Festiwal Muzyki Organowej. Od tego czasu koncerty organowe odbywają się corocznie, w okresie od czerwca do sierpnia. Przez trzy miesiące, we wspaniałym pod względem akustyki wnętrzu, rozbrzmiewa muzyka różnych epok. W programie są zarówno recitale organowe muzyków światowej sławy, jak i występy solistów i chórów.
Ratusz
Późnogotycki ratusz usytuowany tuż nad Zalewem.
Kościół pw. św. Mikołaja
z pięciokątną wieżą, był niegdyś miejscem modlitwy okolicznych rybaków.
Kościół gotycko-renesansowy XIV-XVI w. WNMP
pierwotnie w miejscu tym znajdowały się zabudowania dworu Wracisława I.
Pałac biskupi z wieku XVI w stylu renesansowym, zachował się tylko tylny wikusz oraz zabytkowe schody wewnątrz.


Kołobrzeg; 54km
kąpielisko morskie i uzdrowisko, występują tam źródła wody mineralnej, solanki oraz borowiny. Istotną rolę w rozwoju miasta odgrywa port handlowy, pasażerski, rybacki i jachtowy. Kołobrzeg to również potężny ośrodek życia kulturalnego z Galerią Sztuki Współczesnej oraz jest organizatorem Międzynarodowych Spotkań z Folklorem.
 
Warto zwiedzić i zobaczyć
Gotycka kolegiata
Niepokalanego Poczęcia NMP - wielka pięcionawowa hala z wielobocznie zamkniętym prezbiterium i monumentalnym masywem zachodnim.
Ratusz
gotycki zbudowany ok. 1364 r., po zniszczeniu przebudowywany, w latach 1829-32 wzniesiono nowy, neogotycki według projektu K. F. Schinkla, atrakcją jest hejnał miejski grany o 9.00, 15.00 i 18.00.
Akademia Rycerska
przy ulicy Wąskiej, pochodząca z początku XVIII w, niegdyś miejsce nauki fechtunku i jazdy konnej dla młodzieży szlacheckiej.
Pałac rodziny Brunszwickich
przy ulicy Armii Krajowej, obecnie stanowi muzeum.
ORF Fala
muzeum okręt.
Kamienica mieszczańskiej rodziny Schliefenów.
Baszta Lontowa

(obecnie nazywana Basztą Prochową) – średniowieczny system obronny.
Fortyfikacje
m.in. Fort Wilczy, Fort Ujście, Reduta Morast, Reduta Solna.
Brama Radzikowska
Muzeum Oręża Polskiego

Wystawa militariów, "Dzieje Kołobrzegu" oraz "Zbiory metrologiczne".
Pomnik Zaślubin Polski z Morzem
z roku 1963 autorstwa Wiktora Tolkiena - symbol dostępu do morza.
Latarnia morska
z 1945 roku o wysokości 26 m, stanowi jednocześnie pomnik zwycięstwa "Bohaterom poległym w walce [...] o wolność i niepodległość [...]".
Kościół św. Jana
z 1222 roku w pobliskim Budzistowie najstarszy kościół w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.


Międzydroje; 34km
rozsławione przez gwiazdy polskiego kina i estrady są nadmorskim kurortem położonym w sąsiedztwie Wolińskiego Parku Narodowego. Obdarzone oryginalnym, klifowym krajobrazem przyciągają turystów.
 
Warto zwiedzić i zobaczyć
Woliński Park Narodowy
z pokazowym rezerwatem żubrów, rodzimym orłem bielikiem oraz Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego im. Adama Wodziczki .
Promenada Gwiazd
gdzie sławy filmowe zostawiają swoje odciski dłoni.
Park Fryderyka Chopina
Gabinet Figur Woskowych
w którym oprócz znanych osobistości można zobaczyć wystawy tematyczne związane z filmem.
Kościół św. Piotra Apostoła
z 1862 roku, neogotycki zbudowany wg. projektu Szulera i króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV.
Kapliczka "Stella Matutina"
Kapliczka pod wezwaniem „Stella Matutina” z 1902 roku.
Kawcza Góra
mieści na swym szczycie 2 pamiątkowe głazy zjazdów leśników, piękna trasa spacerowa z możliwością zejścia na plażę.
Molo
jedno z najdłuższych obecnie w Europie ma 395 m długości - z eleganckimi lokalami i sklepikami
Oceanarium
w którym mieści się 20 zbiornikami z płaszczkami, piraniami, murenami, żółwiami oraz rekinami.


Niechorze; 12km
urocza miejscowość Wybrzeża Rewalskiego, gdzie szczególną uwagę przyciąga latarnia morska oraz pirsy, służące jako molo zwiedzającym.
 
Warto zwiedzić i zobaczyć
Latarnia morska
najpiękniejsza na polskim wybrzeżu. Ta posadowiona na klifowym brzegu 45 metrowa budowla jest symbolem Wybrzeża Rewalskiego i jedną z największych atrakcji turystycznych Gminy Rewal.
Największą atrakcją jest wejście na taras widokowy i podziwianie pięknych widoków. Widać okolicę na kilka kilometrów, Niechorze, Rewal, Jezioro Liwia Łuża, brzeg morski i morze na wiele kilometrów. Najpiękniej latarnia prezentuje się od strony lądu, widać ją w pełnej okazałości z kilku kilometrów, a światło latarni widziane jest w nocy także. Od morza zaś część latarni zasłonięta jest drzewami, przy wejściu do budynku znajduje się ponad 60-letni ogród z 2 metrowymi żywopłotami oraz zejście, stromymi schodkami, aż na betonowy wał ochronny i plażę.   Z uwagi na unikatowość sylwety budowli, jej funkcję, zachowaną pierwotną bryłę i układ kompozycyjny elewacji wraz z detalem nawiązującym do architektury średniowiecznej oraz zachowaną zabudowę towarzyszącą i ogród - cały kompleks został uznany zabytkiem kultury narodowej i wpisany do rejestru zabytków województwa szczecińskiego pod numerem A-1350.
• wysokość latarni - 45m
• wysokość światła - 62,8 m n.p.m
• zasięg światła - 20 Mm (37 km)
• charakterystyka światła - B (10s)
• położenie geograficzne - szerokość 54o05'47"N długość 15o04'57"E


Szczecin; 109km
uznany za jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce – ponad 20% powierzchni stanowią parki i zielone skwerki. Szczecin utożsamia się z siedzibą portu, ale na szczególną uwagę zasługuje wspaniała architektura, którą można podziwiać podążając Miejskim Szlakiem Turystycznym oznaczonym tabliczkami informacyjnymi.
 
Warto zwiedzić i zobaczyć
Wały Chrobrego
stanowiące dziś reprezentacyjną część miasta. Tworzą je tarasy widokowe o długości 500 metrów, leżące 19 metrów nad poziomem brzegu odrzańskiego.
Zamek Książąt Pomorskich
jest jednym z głównych ośrodków życia kulturalnego na Pomorzu Zachodnim. Odbywają się tu koncerty kameralne, muzyki klasycznej i dawnej, chóralne, w tym Międzynarodowy Festiwal Chóralny, coniedzielne Koncerty Południowe.
Bazylika archikatedralna
pw. Św. Jakuba Apostoła Mniejszego z XII wieku.
Jasne Błonia
im. Papieża Jana Pawła II (Quistorp Aue) to szeroki zieleniec przeznaczony na cele rekreacyjne. Pomnik Jana Pawła II, Pomnik Czynu Polaków w formie trzech orłów i fontanny stanowią główne elementy parku im. Kasprowicza. Letnią atrakcją dla najmłodszych jest kolejka elektryczna.
Wieża Bismarca
zwana Wieżą Goławską z tarasami widokowymi, obecnie nie dostępna dla zwiedzających.
Jezioro Głębokie
jest to jedyne tak duże jezioro w granicach Szczecina, wokół którego znajduje się 5 km ścieżka rowerowa, jak również spacerowa.
Muzea
o tematyce regionalnej i historycznej, Teatr Polski, Teatr Współczesny, Teatr Lalek „Pleciuga” oraz inne, kina, jak również liczne zabytki o charakterze sakralnym.
"Dni Morza"
organizowane w czerwcu: koncerty gwiazd, kino nocne, kabarety, gry, zabawy i konkursy dla dzieci i dorosłych, wesołe miasteczko, jarmark, pokaz sztucznych ogni, pokazy i zwiedzanie statków oraz żaglowców z całego świata.


Trzebiatów; 28km
leży bezpośrednio nad Rzeką Regą i jest oddalony 8 km od linii brzegowej. Turystom znany przede wszystkim ze Święta Kaszy organizowanego co roku na pamiątkę ocalenia miasta przed atakiem gryfinów.
 
Warto zwiedzić i zobaczyć
Pałac
z przełomu XVII i XVIII wieku niegdyś własność elektorów brandenburskich powstał poprzez adaptację średniowiecznego klasztoru, dzisiaj stanowi siedzibę domu kultury.
Baszta Kaszana
z której rozciąga się urokliwy widok na miasto.
Barokowy ratusz
z dziedzińcem i drewnianą wieżą zegarową z początku XVIII wieku.
Mury Obronne
Dobrze zachowane mury obronne miasta z XIV wieku.
Kościół p.w. Macierzyństwa NMP
z przełomu XIV i XV wieku z 90 metrową wieżą.


Trzęsacz; 5km
To magiczne miejsce jest uznane za jeden z ważniejszych symboli Wybrzeża Zachodniego.
 
Warto zwiedzić i zobaczyć
Zabytkowy kościółek św. Mikołaja
w roli ofiary - a właściwie tylko jedna jego ściana, choć jeszcze w XV w. budynek znajdował się niemal 2 km od brzegu - odgrywa dramat wespół z morzem – z zajadłością niszczącym brzeg.
Ruiny kościoła w Trzęsaczu
to jedno z najbardziej fascynujących miejsc na Polskim Wybrzeżu. W małej nadmorskiej miejscowości stoi ostatnia ściana kościoła - zabytek na skalę europejską. Ten murowany gotycki kościół wzniesiono na najwyższym w okolicy wzgórzu w odległości ok. 1.800 m od morskiego brzegu. Przez stulecia Bałtyk przybliżał się do świątyni. W 1750 r. urwisko oddalone było o 50 m, a w 1850 już tylko 5 m. W 1874 roku kościół zamknięto. Katastrofa nastąpiła w 1901 roku. Do morza runęła cała północna ściana. W 1917 r. fale zabrały absydę i odtąd co kilkanaście lat morze zabierało kolejny fragment murów. Dziś na urwisku pozostała już tylko południowa ściana.
Według najstarszych podań, z kroniki pastora Gardesa - 1765, stary kościół w Trzęsaczu był trzecim chrześcijańskim kościołem na Pomorzu.
Mało prawdopodobne jest, aby coś z pierwszego kościoła zachowało się do dzisiaj. Prawdopodobnie z biegiem stuleci był on powiększany. Wskazują na to różnych kształtów i wielkości cegły (według podań z początku XX wieku - teraz już niewidoczne) jak również różne style budowlane. Prezbiterium było gotyckie, pozostała przestrzeń romańska.


Świnoujście; 52km
położone jest w krainie 44 wysp, z których główny prymat wiodą: Uznam, Wolin i Karsibór. Świnoujście ma jedną z najszerszych plaż w Polsce, gdzie odbywają się liczne imprezy, jednak przeprawy promowe pomiędzy wyspami szczególnie w okresie wakacji mogą być uciążliwe dla turysty.
 
Warto zwiedzić i zobaczyć
Kościół pw. Chrystusa Króla
z wiszącym wewnątrz starym modelem żaglowca i unikatowymi organami zabytkowymi, gdzie można trafić na Świnoujskie Wieczory Organowe od połowy maja do połowy września.
Ratusz
z XIX w. z Muzeum Rybołówstwa, znajdują się tu zbiory prezentujące historię rybołówstwa, dzieje miasta i regionu, stare przyrządy nawigacyjne, okazy fauny morskiej, miejsce wielu wystaw.
Latarnia morska
(68 metrów) – najwyższa nad Bałtykiem i jedna z najwyższych na świecie.
Młyny Bakenowa
Charakterystyczne znaki sygnalizacyjne lub nawigacyjne umieszczone na brzegu -stawa Młyny w kształcie wiatraka i Bakenowa.
Promenada
z muszlą koncertową i wieloma rzeźbami.
Fortyfikacje
Bateria Wschodnia - Fort Gerharda (wyspa Wolin), Bateria Zachodnia i Fort Anioła (wyspa Uznam).
Wyspa Karsibór
z ostoją ptaków Karsiborska Kępa.
Park Zdrojowy
Zabytkowy park zdrojowy z rzadkimi okazami drzew.
Kościół pw. Matki Boskiej Gwiazdy Morza
Kościół Karsiborzu NMP
Kościół gotycki w Karsiborzu NMP umieszczony jest w miejscu historycznej przeprawy przez Świnę.
Falochron Zachodni
o długości ok. 350 m, wybudowany w latach 1818-1923, na końcu plaży na wyspie Uznam przy ujściu Świny do Bałtyku.
Falochron Wschodni
budowany w latach 1818 - 1923, na prawobrzeżnej części miasta na wyspie Wolin przy ujściu Świny o długości przeszło 1400 metrów w głąb morza (najdłuższy falochron kamienny w Europie).